środa, 25 czerwca 2025

Historyczna chwila

 

Dzisiaj na lekcji obejrzeliśmy na żywo start rakiety Falcon 9 z napisem "Grace" i kapsułą Dragon – a na pokładzie znajdował się   dr Sławosz Uznański‑Wiśniewski, drugi Polak w historii podróży kosmicznych i pierwszy, który zamieszka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.


Dr Uznański‑Wiśniewski to wybitny naukowiec, specjalista od elektroniki odpornej na promieniowanie. Jego misja „Ignis” (z łac. ogień) przewiduje aż 13 eksperymentów – m.in. w dziedzinie technologii, biomedycyny i mikrobiologii – realizowanych podczas 14-dniowego pobytu na ISS.


Dziś o 8:31 czasu polskiego rakieta oderwała się od ziemi w Cape Canaveral, a kapsuła odłączyła się i rozpoczęła kurs na orbitę. Już jutro około 13:00 polskiego czasu statek Dragon ma zadokować do ISS.

To historyczny moment – powrót Polaka w kosmos po blisko 47 latach od misji Mirosława Hermaszewskiego z 1978 roku.

Dom dla Photona - nauka programowania i szacowania.

Podczas ostatnich zajęć dzieci zamieniły się w prawdziwych konstruktorów i programistów! pracowaly w dwóch zespołach. Najpierw, z ogromnym zaangażowaniem, zbudowały z klocków  domy dla robota Photon. 

Gdy konstrukcja była gotowa, dzieci przystąpiły do kolejnego etapu – programowania Photona. Robot miał do wykonania różne zadania: należało go najpierw bezpiecznie doprowadzić do domku, następnie wprowadzić go do środka, a po chwili – wyprowadzić na zewnątrz. Każdy ruch wwymagał obmyślenia strategii, precyzyjnego zaprogramowania i logicznego myślenia.

Jednym z najciekawszych wyzwań było przetransportowanie zakupów w specjalnym koszyku. Zadaniem robota było przewieźć „zakupy” z punktu startowego prosto do domku. Śmiechu i emocji było co niemiara, zwłaszcza gdy trzeba było korygować trasę lub poprawić program!

To była nie tylko świetna zabawa, ale też wspaniała lekcja współpracy, kreatywności i podstaw programowania. Photon jak zwykle podbił dziecięce serca!

 

wtorek, 24 czerwca 2025

Photon na wakacjach

Ostatnie dni w szkole są pełne niespodzianek. Dzisiaj do akcji wkroczył robot Photon. To była nauka, zabawa, praca zespołowa i… mnóstwo emocji! Pracowaliśmy w 3 etapach i w 3 zespołach.

1. Podzieliliśmy się na trzy zespoły, z których każdy miał wyjątkowe zadanie:

  • Grupa Miasto – zbudowała uliczki, budynki i atrakcje miasta

  • Grupa Góry – stworzyła teren pełen pagórków, mostów i przeszkód, które robot musiał pokonać.

  • Grupa Jezioro – zaprojektowała krajobraz z mostkiem, wysepkami i „wodą” oraz łódką.

Każda makieta była niepowtarzalna i pełna kreatywnych rozwiązań!

2. Po zakończeniu budowy przyszła pora na programowanie Photona.  Musieli tak zaplanować trasę, by robot: bezpiecznie przeszedł przez zbudowane przez nich środowisko, ominął przeszkody, dotarł do wyznaczonego celu.

3. Przyszedł najbardziej ekscytujący moment – czas na testy! Czy robot zrobi dokładnie to, co zaprogramowali jego konstruktorzy? Doping, okrzyki radości i wielkie emocje towarzyszyły każdemu przejazdowi. Czasem trzeba było poprawić trasę albo zmienić komendę, ale wszystkie grupy poradziły sobie znakomicie!





 

Nasze awatary – cyfrowe portrety małych twórców!

Dzisiaj w naszej pracowni komputerowej działo się coś wyjątkowego – dzieci tworzyły własne awatary! To była nie tylko świetna zabawa, ale i doskonała okazja do nauki, rozwijania kreatywności i oswajania się z nowoczesną technologią.

 
Zaczęliśmy od rozmowy – czym właściwie jest awatar? Dzieci dowiedziały się, że awatar to graficzne przedstawienie samego siebie w świecie cyfrowym. Może wyglądać jak prawdziwa osoba albo być zabawną postacią z kreskówki!

Używając prostych i bezpiecznych narzędzi online do tworzenia awatarów, dzieci mogły wybrać: kształt twarzy, kolor oczu, włosów i skóry, fryzury, ubrania, dodatki, a nawet tło! Niektórzy prompty w formie opisu  wysyłali do AI.

To była też świetna okazja, by porozmawiać o bezpieczeństwie w sieci – że w Internecie nie zawsze musimy pokazywać swoją prawdziwą twarz, a awatar może nas chronić.

Efekty są zachwycające! Pani wszystkie awatary połączyła i powstało awatarowe tablo.





Żegnamy Pana Konserwatora

 

Pan Tadeusz, nasz konserwator "złota rączka" odchodzi na emeryturę. Pożegnały go dzisiaj wszystkie dzieciaki.