piątek, 28 lutego 2020

Powiedzenia i przysłowia

Nasi partnerzy z projektu przysłali nam grę "Powiedzenia i przysłowia".Na zajęciach projektowych dziewczynki sprawdziły swoją wiedzę. Nie było łatwo, ale dziewczyny świetnie sobie poradziły. Przy okazji poznały nowe powiedzenia i przysłowia. Brawo dziewczyny.

Biuro detektywa Pozytywki

Dzisiaj na lekcji próbowaliśmy wiernie odtworzyć biuro detektywa według opisu z książki. Pracowaliśmy w dwuosobowych zespołach. Powstały przecudne maleńkie agencje detektywistyczne " Różowe Okulary".
Na zakończenie wspólnymi siłami zrobiliśmy dużą makietę biura. Wykorzystaliśmy do jej zrobienia materiały z szopki bożonarodzeniowej.

Gramy w anagramy

Kolejne spotkanie online z naszymi partnerami projektu "Ortograficzna wyprawa" za nami. Dzisiaj odbyło się spotkanie on-line z partnerskimi klasami. Graliśmy w anagramy. Każda klasa przygotowała po dwie zagadki wyrazów z trudnością ortograficzną.  Dzieci musiały odgadnąć jaki to wyraz i bezbłędnie go zapisać. To dopiero była zabawa.

czwartek, 27 lutego 2020

Zagadki ortograficzne - spotkanie on-line

Dzisiaj spotkalismy sie on-line z naszymi partnerami z projektu "Ortograficzna wyprawa". Prezentowalismy im nasze zagadki ortograficzne, a oni nam. Było wspólne rozwiązywanie i wspólna nauka. Było super.

Agencja prasowa

Praca dziennikarza nie jest łatwa. Mogliśmy się dzisiaj o tym przekonać. Utworzyliśmy agencję prasową. Pracowaliśmy w zespołach dwuosobowych. Każdy zespół otrzymał inne wydarzenie związane z Pozytywką i zagadkami, które przyszło mu rozwiązywać.  Mieliśmy zredagować notatkę prasową o tym wydarzeniu do wymyślonej przez nas gazety.

środa, 26 lutego 2020

Agencja reklamowa

Agencja detektywistyczna Pozytywki bardzo źle prosperuje. Detektyw jest biedny, bowiem przychodzą do niego tylko dzieci i zazwyczaj płacą czekoladą. Postanwiliśmy mu pomóc. Podzieliliśmy się na zespoły i założyliśmy agencje reklamowe. Pani była menedżerem słynnego detektywa. W każdej agencji zamówiła inny rodzaj reklamy: telewizyjną, radiową, afisz reklamowy, ulotki, komiks. Zabawa była przednia i bardzo inspirujaca.

wtorek, 25 lutego 2020

Detektyw Pozytywka

Zaczęliśmy omawiać lekturę "Detektyw Pozytywka" .  Wykonaliśmy portrety Pozytywki, a przy okazji wiele ćwiczeń na karcie pracy oraz on-line.




poniedziałek, 24 lutego 2020

Poznajemy nowe słowa

Z detektywem Pozytywką poznajemy nowe słowa i ich znaczenie. Dzisiaj dowiedzieliśmy się kto to taki: optymista, pesymista i realista. Świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Dialogi do komiksów

KOMIKS
Klasa 2 c ze Szkoły Podstawowej nr 39 w Sosnowcu przygotowała kosmiczny komiks. Poproszono nas, abyśmy ułożyli dialogi w dymkach do tego komiksu. I tak oto we współpracy powstało wspólne dzieło. Chłopcy spisali się na medal!

piątek, 21 lutego 2020

MIędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2020

Szczególnie uroczyście obchodziliśmy ten dzień.  Od zaprzyjaźnionej klasy z Tarnobrzega otrzymaliśmy przesyłkę - Legendy Regionu Świętokrzyskiego. Zapoznaliśmy się z legendą "Nocny przewoźnik". Poznaliśmy również legendę słupską " Diabelski wartownik", którą wysłaliśmy do Tarnobrzega i Rostarzewa.
Uczniowie z Rostarzewa przysłali nam wiersze J. Tuwima w ich rodzimej gwarze.

Potem spotkaliśmy się on-line. Porównywaliśmy słówka w różnych gwarach.

Graliśmy zespołowo w gry związane z językiem polskim: powiedzenia i przysłowia, gramatyka i ortografia. Dzień Języka Ojczystego był bardzo pracowity.
Na korytarzu szkolnym przygotowaliśmy ilustrowane zasady ortograficzne.

Przesyłka z Tarnobrzega

Otrzymaliśmy paczke z Tarnobrzega od naszych partnerów z projektu "Znajdźmy wspólny język...ojczysty".  Nasi partnerzy przysłali nam książeczkę z ich legendami regionalnymi napisanymi przez uczniów oraz widokówki z Tarnobrzega. Przeczytaliśmy legendę "Nocny przewoźnik". Bardzo się nam podobała. Ślicznie dziękujemy!
My wysłaliśmy im słupską baśń "Diabelski wartownik".

czwartek, 20 lutego 2020

środa, 19 lutego 2020

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Przygotowujemy się do obchodów Międzynarodoowego Dnia Języka Ojczystego. Tworzymy plakaty reklamujące ten dzień.
Gramy w gry naszych partnerów - zabawy słowem. Poznajemy przysłowia polskie i związki frazeologiczne.
Wspólnie z partnerami pracujemy w chmurze. Bawimy się słowem. Tworzymy "Niesamowitą opowieść. Każda klasa dopisuje jedno zdanie i wykonuje ilustrację . Zdania nagrywamy. Powstanie film animowany.

Konferencja "Szkolne Safari"

Dzisiaj do naszej szkoły przyjachał pan Krystian Tyrański, polski dziennikarz i podróżnik. Był gościem honorowym na naszej dziecięcej konferencji.

Najpierw połączyliśmy się na żywo z Polskim Radiem Dzieciom. Następnie uczestnicy przedstawiali wyniki swoich badań i obserwacji.
Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę.
Pan Kryystian opowiadał nam o lodwocach i życiu w Kidongo.
Graliśmy na bębnach . Było dziko!

Współpraca z zagranicznymi partnerami

Wspólnie z parterami tworzymy prezentację o miastach we Włoszech i Turcji.

Ewaluacja

Zbliżamy się do zakończenia projektu "Ortograficzna wyprawa" . Wypełniliśmy ankietę ewaluacyjną.

wtorek, 18 lutego 2020

Ortograficzne gry

W projekcie "Ortograficzna wyprawa" uczestnicy tworzyli gry  i ćwiczenia ortograficzne. My swoimi propozycjami podzieliliśmy się z partnerami. Oni podzielili się swoimi. Dzisiaj garlismy w ich gry utrwalając przy okazji wiadomości umiejętności z zakresu ortografii. Dziękujemy partnerom za ciekawe zadania.

środa, 12 lutego 2020

Chłopaki - Bystrzaki

MSU przygotował aktywną przerwę dla naszych uczniów. Aktywności kończyły się konkursem. Kazdy, komu udałó się wykonac zadania otrzymał dyplom. W naszej klasie mamy trzech CHŁOPAKÓW BYSTRZAKÓW. Brawo!

poniedziałek, 10 lutego 2020

Tworzymy film - Łamańce językowe

Język polski nie należy do łatwych języków do nauki dla obcokrajowców.Niektóre słowa trudno wypowiedzieć Polakom. Postanowiliśmy zmierzyć się z tym zadaniem.  Utworzyliśmy metodą poklatkową krótkie animacje ilustrujące owe łamańce jęzka, a potem zmierzylismy się z ich głośnym wypowiadaniem. Mamy film.



czwartek, 6 lutego 2020

Kiermasz

Wspólnie z klasą 3c i 3b zorganizowalismy kiermasz charytatywny dla dzieci z Kidongo.

Gramy w kalambury - język ojczysty w powiedzeniach i przysłowiach.

Poznajemy różne przysłowia i związki frazeologiczne. Dzisiaj na zajęciach :gry i zabawy bawilismy się w kalambury.
Pani najpierw przeczytała na różne powiedzenia, a my próbowaliśmy odgadnać ich znaczenie.
Kartki z powiedzeniami rozłożone zostały na podłodze. Podzielilismy się na trzy drużyny. Zawodnicy podbiegali do wybranej przez siebie kartki. Odczytywali ją swojej drużynie, która musiała odgadnąć znaczenie zanego powiedzenia. Jeśli odpowiedziała poprawnie, zatrzymywała kartke z powiedzieniem, jeśli nie, karta trafiała do banku.
Kolejną rundą były kalambury.
Uczestnik pokazywał gestami, a drużyna musiała odgadnąć, o jakie powiedzenie chodzi.
Było wiele radości.

środa, 5 lutego 2020

Projektujemy logo Dziecięcego Parku Narodowego Leśna Polana

Na zajęciach grafiki komputerowej uczniowie naszej klasy zaprojektowali logo naszego parku narodowego.


Bitwa ostateczna

Nadszedł czas bitwy ze Zgrzytem Ortografem i jego bandą byków ortograficznych. Musieliśmy rozwiązać 10 zagadek, aby odczytać przesłanie Królowej Ortografii. Wcale nie było łatwo, ale się udało!

wtorek, 4 lutego 2020

Księga powiedzonek

Nasze zajęciach informatycznych pracowaliśmy w chmurze. Opracowywalismy karty do naszej klasowej "Księgi powiedzonek".
Oto nasze dzieło:



Konkurs matematyczny

31 stycznia odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny. Naszą klasę reprezentowali: Filip, Hubert i Paweł. Paweł zajął II miejsce. Będzie reprezentował naszą szkołę na konkursie zewnetrznym, Brawo Chłopaki.